Wakacyjne refleksje o chrześcijańskim kapitale etycznym

Wakacje sprzyjały zrealizowaniu materiałów w ramach projektu “Popularyzacja i promocja chrześcijańskiego kapitału etycznego” prowadzonego przez dr hab. Piotra Duchlińskiego prof. UIK, kierownika Katedry Etyki Ogólnej i Stosowanej.

Na kanale youtube Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie pojawiło się kilka odcinków  podkastu "Chrześcijański kapitał etyczny w pracy nauczyciela". W odcinku 18., którego tytuł brzmi: "O zdrowiu psychicznym z punktu widzenia psychologii i etyki" , padają pytania takie, jak: Czym jest zdrowie psychiczne? Dlaczego zdrowie psychiczne jest tematem tabu? Jak mówić o zdrowiu psychicznym w kontekście edukacji szkolnej? Czy mamy etyczną powinność dbania o zdrowie psychiczne? Prof. Duchliński skierował je do dr Anny Bogatyńskiej-Kucharskiej, psycholożki, filozofki i psychoterapeutki.

W kolejnym podkaście, pt. „O etyce z młodzieżą. Jak nauczać, by być skutecznym?”  rozmówcą prowadzącego jest dr Jarosław Mikuczewski SJ, wykładowca Instytutu Filozofii UIK oraz amerykańskiej uczelni Loyola University Chicago, gdzie pracuje w Neiswanger Institute for Bioethics & Healthcare Leadership. Wskazuje na potrzebę nauczania etyki, a także wyjaśnia, co tak naprawdę znaczy nauczać etyki. Ten sam wykładowca opublikował także webinarium: "Etyczne dylematy cyfrowej edukacji" , wskazując na szybkie przemiany sposobów komunikacji w edukacji pod wpływem nowych technologii i wyzwania, jakie ten rozwój niesie dla etyki zawodowej nauczyciela.